4 Haziran 2015 Perşembe

Sözlük Okuyabilmek

Sürekli söyleyip dururlar ''sözlük okuyun, çok yararı olur'' diye. Açıkçası ben şimdiye kadar okumayı hiç düşünmemiştim, hatta çok saçma gelirdi bana. Okuduğum kitapların yeterli geldiğine inanırdım hep. Gel gör ki yazı yazmaya başlayınca işler değişti. Kelime haznem bana çok yetersiz gelmeye başladı ki şimdiye kadar hiç böyle bir şey düşünmemiştim. E bir de kitap yazma çabalarım eklenince sürekli aynı sözcükleri tekrar tekrar kullandığımı hissediyordum. Bütün bu sebepler bir araya gelince ben de aldım elime sözlüğü...Herkes bana ''deniyorum ama yapamıyorum, çok sıkıcı'' diyordu. Ben de ister istemez bir ön yargı oluşmuştu tabii. Ne yapacağımı bilemeyerek aldım sözlüğü elime, ve ilk sayfadan çok fazla kaptırdım kendimi. Nasıl oldu? diye sormayın, çünkü hiçbir fikrim yok. Ama çalışma yöntemimin bunda etkisi olduğunu söyleyebilirim. Kendimce bu işi daha zevkli hale getirdim. Nasıl mı? Sözcüklerin altını renkli kalemlerle çizerek! İlk sayfa da kendimi iyice kaptırıp çok fazla çizmiş olabilirim ama diğer sayfalarda daha normal bir seviyeye çektim kendimi. Tabii elime gelen renkle çizmiyorum altlarını. Önce kelimeleri gruplandırmam gerekiyordu. Bakın nasıl yaptım :))

Turuncu = Kesinlikle kullanmam gereken en yararlı kelimeler

Mavi = Çok fazla kullanmam ben bunu ama çok ilginç geldi, kenarda bi dursun

Yeşil = Ne kadar gereksiz ama çok enteresan geldi, altını çizmeden geçemem

Gri = Biliyorum ama kullanmıyorum. Yahu daha sık kullan

Mor = Özel. Hiçbir gruba girmeyen ama kitaplarımda kullanmak istediğim bazı kalıplar

İlk gün olduğu için 10 sayfa çalışıp bıraktım ama gerçekten çok eğlendim. Her cümleyi yazdığım kitapta kullandığımı hayal edip kendimce cümleler kurdum. Bazıları o kadar hoşuma gitti ki sayfanın üzerine notlar aldım. Öyle korktuğum kadar öldürücü derecede sıkıcı bir şey değilmiş bu iş. Aksine benim çok hoşuma gitti. Sözlüklerime de ısındım zaten nedensiz bir şekilde :) Öylesine almıştım duruyordu kenarda,  yanlış yapıyormuşum. 

Kullanmadığım ne kadar çok kelime varmış. Çalıştıkça daha iyi hissediyorum kendimi. Vicdan azabı duymadım desem yalan olur.

Eğer varsa böyle bir niyetiniz, sakın kimseyi dinlemeyin derim. İşkence etmiyorlar insana sözlük okuyunca :)

Deyimler Sözlüğü ve İmla Kılavuzu ne alaka? diyecek olursanız, ben başladığım işi yarım bırakmam. Onlara da göz gezdirmeyi düşünüyorum. Önümde zaten büyük bir sınav var, ona da hazırlık olacak. Zamanımı boşa harcadığımı düşünmüyorum yani. Aksine ilk defa kendime bu denli faydalı bir şey yaptım, oturup bütün gün yazı yazmaktan usanmayan biri olarak :)) ***

Uzun zamandır bu kadar keyifle ve içimden gelerek yazı yazmamıştım. Sanırım iyi geldi bu blog bana :) 

Biraz daha neşelendireyim kendimi bari, yarın cuma !! 

Erken tatile çıkmış biri olarak bana ne ama , tatil demek Jeroen demek işte :) Onunla birlikte bir hafta sonu demek... Onuncu ayımızı kutlamak demek. 

Çenem iyice açılmadan acilen kapatıp Jeroen'un başını şişirmek için saklamalıyım

Çok çok öpüldünüz :* :))


2 yorum:

  1. Ahhh sözlük okumak hep gözümü korkutmuştu ama sanırım gerçekten eğlenceli gözüküyor denemem gerek :)) çok zevkli olmuş yazım :))

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil